https://index.hu/belfold/2020/05/04/szilagyi_istvan_felesege_a_boltba_rohant_segitseget_kerni/
Sajnos a családon belüli erőszak (domestic abuse) nemcsak védtelen nőket, és gyermekeket érint, hanem nagyon sokszor időseket is. Itt a közös pont a kiszolgáltattság és az, hogy az állam szakszerű beavatkozása nélkül a kiszolgáltatott fél (gyermek, nő, idős) életébe kerülhet, az elmaradt szakszerű beavatkozás hiánya.
Mert, mint sok más esetben, amit akár ezen az oldalon is megírtam, sajnos halálesettel végződnek ezek az történetek. A kérdés ott motoszkál a fejemben, hogy meg lehetett volna akadályozni ezt a gyilkosságot? Szerintem igen. És nem is nagyon kellett volna titkosszolgálati eszközöket bevetni ahhoz, hogy rájöjjenek az illetékes szervek (magyar állam), hogy itt, ebben a családban súlyos erőszaknak van kitéve egy ember. Látom, sokan most meglepődtek, mert Szilágyi István közismert ember, és így jobban lehet azonosulni vele, de sajnos az Ő kiszolgáltatottsága egyáltalán nem egyedi eset.
A családon belüli erőszak dinamikájáról már nagyon sokat írtam és a hatalom és a kontrol jelenlétéről. Szerintem, a bántalmazó magatartásánal itt is felmerült ezeknek tényezőknek a megléte, illetve, hogy az áldozat nem képes feljelentést tenni.
Olvastam szakemberek írását, hogy itt mindenki tudott mindent a bántalmazás tényéről, a rendőrségen keresztül, a bíróságon át, a szociális szakemberek és még a szomszédok is. A szakember azzal zárta a gondolatait, de mit lehet tenni, ha a bántalmazott nem kíván feljelentést tenni?
Mondjuk kiemelni az erőszaktevőt a családból. Erre nem gondolt senki? Mert ha gondolt volna, akkor lehet, hogy még ma is élne Szilágyi István. A bizonyítékok tömkelege állt rendelkezésre, hogy bántalmaznak egy ártatlan és védtelen embert, akit hatalmában tart a fia, és brutálisan bántalmazza is.
Ilyenkor az állam miért nem tudja megvédeni a kiszolgáltatott helyzetben lévőt a bántalmazótól.
Szerintem több okból sem, és sajnos az egyik része ennek az, hogy nem alkalmazzuk a nyugat európai modelleket, és nem emelünk ki veszélyes bántalmazókat a családból.
Ha már úgyis tudott mindent mindenki, akkor miért nem volt egy szakmaközi együttműködési megbeszélés arról, a rendőr, a szociális munkás, család és érintett szakemberek beavatkozásával, ahol terv készül arról, hogy miként lehetne megakadályozni azt, hogy Szilágyi István további kék zöld foltokat szerezzen, vagy hogy egy kalapáccsal adjon verjék.
Ha nem tesz feljelentést akkor nem lehet tenni semmit?
Dehogynem, akkor is készülhetne terv, de azt bele kell kalkulálni a segítő munkába, hogy a bántalmazott nem képes arra, hogy feljelentést tegyen. Csak mellékesen jelzem, hogy nagyon sok bántalmazott képtelen arra, hogy végig csinálja a feljelentést, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne szükségük állami védelemre.
Sajnos, ilyen irányú írást nem sokat láttam, hogy mit is lehetett volna tenni, hogy megakadályozzuk ezt a bestiális bűncselekményt, márpedig ezen elemzések nélkül megint maradni fog minden úgy, ahogy eddig is.